Feeds:
Posts
Comments

The National Team Challenge (NTC) is under way today (6 July) at Lee Valley ice rink, east London. Clubs fielding teams at this year’s event include Alexandra Palace, Basingstoke, Bracknell, Chelmsford, Isle of Wight, Lee Valley and Slough. Members of the IW team were up at 4am today for the trip to Lee Valley.

Clubs compete in a selection of free skating, ice dance, synchro and artistic groups, plus a compulsory show number. The show number is for Isle of Wight skaters sometimes their first experience of competing on the mainland, and allows them to compete yet have the support of other members of the club. Teams score points based on their finishing position in each group, and with seven teams competing this year, 1st place in each group will score 7 points and 7th place 1 point. Groups can be lightly or heavily contested, leading to easy or hard-won points, which is both the charm of the NTC scoring system and part of the art of doing well at the event. It’s important to note that all calculations about maximizing points from small group sizes fail if one team can outright win in every group through the quality of its skating.

The Isle of Wight has never won the National Team Challenge, but has in the recent past has performed well overall for a club of its small size, finishing second in 2011 and third in 2012 and 2013.  In 2013 its show number, Cats, was first; the first time it came top in this group was in 2007 with Phantom of the Opera.

iowskaters will be publishing the results of IW skaters throughout the day. Positions of IW skaters and podium places currently reported are as follows:

Synchronized skating: 1st Isle of Wight, 2nd Lee Valley, 3rd Bracknell

Female beginners: 1st Saphire Recalde-Arnold (IW), 2nd Jayde Young (Slough), 3rd Bethan Rees (Bracknell)
Male beginners: 1st Ennis Finnerty-Mackay (AP), 2nd Max Hall (Bracknell), 3rd James Wright (IW)

Female level 3 and under: 1st Layla Belanova (AP), 2nd Charli Gillard (Basingstoke), 3rd Sophia Bushell (Lee Valley), 4th Toni Delap (IW)
Male level 3 and under: 1st Robert Beale (Chelmsford), 2nd Nathan Todd Smith (Basingstoke), 3rd Will Riley (IW)

Female level 5 and under: 1st Georgina Csori (Lee Valley), 2nd Callie Brown (Slough), 3rd Chloe Curtin (Chelmsford)
Male level 5 and under: 1st Curtis Bushell (Lee Valley), 2nd Jack Hookey (Slough), 3rd Edward Appleby (Chelmsford)

Female level 8 and under:  1st Rei Yoshimoto (Lee Valley), 2nd Caitlin Marsh (Basingstoke), 3rd Sian Moynihan (Chelmsford)
Male level 8 and under: 1st Sam Tudgay (Basingstoke)

Solo free dance Juvenile and Basic Novice: 1st Bettina Hanlon (Slough), 2nd Eloise Simmonds (Bracknell)
Solo free dance Advanced Novice: 1st Callie Brown (Slough), 2nd Chloe Arthur (Bracknell), 3rd Julia Makejeva (AP), 4th Amy World (IW)
Solo short dance Junior and Senior: 1st Lilah Fear (AP), 2nd Bethany Armitage (Bracknell), 3rd Maria Holdcroft (IW)

Dance couples level 6 and under: 1st Nina Lindsay and Michael Canning (Slough)
Dance couples veterans: Hana Conor and Brian Connor (AP)

Solo exhibition level 2 and under: 1st Stephanie Sundier (AP), 2nd Paige Lepley (Chelmsford), 3rd Jane Nelhams (Bracknell)
Solo exhibition level 8 and under: 1st Michael Canning (Slough), 2nd Caitlin Marsh (Basingstoke), 3rd Yasmin Tilly (AP)

2s to 4s artistic: 1st Alexandra Palace, 2nd Lee Valley , 3rd Isle of Wight

Show number: 1st Lee Valley, 2nd Basingstoke, 3rd Isle of Wight

Overall: 1st Alexandra Palace, 56 points; 2nd Lee Valley, 51 points; 3rd Slough, 51 points; 4th Basingstoke, 48 points; 5th Isle of Wight, 47 points; 6th Bracknell, 43 points; 7th Chelmsford, 42 points. Lee Valley were placed 2nd and Slough were placed 3rd on a tie-breaker.

Results are subject to confirmation. Thanks to all reporters for providing updates.

There is no active website or online presence for the NTC.

 

 

The following skaters are reported to have passed NISA tests at Ryde on 3 July 2014:

Field Moves

Level 1:  Oliver Brunton , Rachael Downer
Level 3: William Riley
Level 4: Toni Delap, Saphire Recalde-Arnold
Level 7: Roxy Collins
Level 9: Keelin Scholes

Free & Elements

Level 1: Oliver Brunton, Saphire Recalde-Arnold
Level 3: Rhiannon Hudson, William Riley

This information is subject to confirmation by NISA.

The ISU Adult Figure Skating Competition 2014, an event widely regarded as the Adult world championships, is under way in Oberstdorf this week (26 to 31 May 2014). The UK as usual has sent a team which includes the IW’s Carol Taverner and Jane Collins.

Carol did well in her free skating event, the silver ladies III category,  finishing 4th out of 13 with 28.95, and achieved equal 6th place out of 12 with her artistic programme at the same level, scoring 10.94.

Jane finished 33rd in the bronze ladies II free skating event with a score of 13.70.

Official website: www.eislauf-union.de

Results: www.deu-event.de/results/adult2014/index.html

Lee Valley Opens took place on Monday 26 May. With many IW competitive skaters involved in the IW club’s skating camp this week, the Lee Valley Opens were unlikely to attract a strong contingent.

IW synchronized skater Amy World, representing Gosport, achieved 3rd in the level 7 ladies with a score of 27.24.

Results: www.iceskating.org.uk/nisa_uploads/LVOPEN14/index.htm

IW skaters are in action at Guildford Opens this week, and the following results are reported:

Beginner ladies, age 10 and 11: 8th Aileen Armstrong

Beginner ladies, age 12 and over: 3rd Saphire Recalde Arnold

Beginner men: 2nd James Wright, 5th Oliver Brunton

Level 1 ladies, age 12 and over: 8th Ayesha Taylor

Level 3 men: 1st Miles Grist

Level 6 ladies: 6th Charlotte Chapman

Level 7 ladies, free: 1st Amy World

Adult silver ladies: 2nd Carol Taverner

Results: www.obfusk.co.uk/GUI14/

The results of the Isle of Wight Ice Dance & Figure Skating Club competition on Saturday 17 May are as follows:

Spin, Spiral & Jump

Class 1: Beginner A, Girls 8 and under: 1 Masie Foreman, 2 Amaya Heighway, 3 Millie Foreman, 4 Grace Clifton, 5 Lily Dyett, 6 Anneliese Smith, 7 Kennadie Davis, 8 Olivia Rose Skyrme

Class 2. Beginner A, Girls 9 and over: 1 Melody Snout, 2 Alicia Allen, 3 Bethan Perry, 4 Tia Ogbourne, 5 Ruby Brandish, 6 Alice Matthews, 7 Cerys Brown

Class 3. Beginner A, Boys: 1 Oliver Hayes, 2 Thomas Bevan, 3 Tyler Ball, 4 Kallum Wood, 5 Freeman Hawkins, 6 Sean Brown

Class 4. Beginner B, Girls 9 and under: 1 Tiarna Barton, 2 Sophia Elliott, 3 Hannah Ainsworth, 4 Safia Saphin, 5 Ellie Watts, 6 Arwen Rowdan, 7 Josie Watts

Class 5. Beginner B, Girls 10 and 11: 1 Sadie Gibbs, 2 Anna Temporin, 3 Lily McDevitt, 4 Emmeline Breach, 5 Felicity Lane

Class 6. Beginner B, Girls 12 and over: 1 Issy Dixon, 2 Saphire Recalde Arnold, 3 Serena Copping, 4= Chloe Walsh, Hannah Brown, 6 Lauren Leonard, 7 Rachael Downer

Class 7. Beginner B, Boys: 1 Oliver Brunton, 2 Sam Petty, 3 Luke Rowley

Classes 8 and 9. Levels 1 and 2: 1 Will Riley, 2 Holly Eldridge, 3 Lauren Wood, 4 Ayesha Taylor

Class 10. Levels 3 and 4 Ladies:  1 Toni Delap, 2 Beckie Vockins, 3 Keelin Scholes

Free Skating

Class 11. Beginner Ladies age 11 and under: 1 Tiarna Barton, 2 Aileen Armstrong, 3 Isabel Curtis, 4 Anna Temporin, 5 Lily McDevitt

Class 12. Beginner Ladies age 12 and over: 1 Saphire Recalde Arnold, 2 Serena Copping, 3 Osiris Butcher, 4 Issy Dixon, 5 Chloe Walsh

Class 13. Beginner Men: 1 James Wright, 2 Oliver Brunton, 3 Sam Petty

Class 14. Level 1 Ladies: 1 Ayesha Taylor, 2 Savannah Randall

Class 16. Level 2 Men: 1 Will Riley

Class 17. Level 3 Ladies: 1 Toni Delap, 2 Roxy Collins, 3 Beckie Vockins

Class 18. Level 4 Ladies: 1 Keelin Scholes

Class 19. Level 6 Ladies: Charlotte Chapman

Class 20. Level 9 Ladies: Nikita Heathfield

Class 21. Level 9 Men: Archie Bicknell

Class 22. Level 1 Adult Men: 1 Steve Wood

Class 23. Silver Adult Ladies: 1 Nicola Newnham, 2 Carol Taverner

Artistic

Class 24. Level 3 Ladies: 1 Toni Delap, 2 Beckie Vockins

Class 25. Pairs: 1 Carol Taverner and Arron Grist

Class 26. Silver Adult Ladies: Carol Taverner

Details taken from the official results notarized by referee Jane Brown.

IW skaters have been in action this week at Bracknell open competitions, held on 28 April to 2 May at the John Nike leisure centre, Bracknell.

In the solo dance, Maria Holdcroft was fourth in the junior short dance with 33.09 and 5th in the junior free dance with 46.17. Maria represented Oxford in this event, but is a member of the IW synchronized skating teams.

In the figure skating events, which started on Thursday, Ayesha Taylor was first in the beginner girls aged 10 and over with a score of 14.83. Oliver Brunton was 3rd in the beginner boys with 9.36.

Will Riley won the level 2 men with a score of 16.86. Miles Grist was first in the level 3 men with 13.33.

Lauren Wood was 12th in the level 2 ladies with a score of 14.06.

Results (figure skating): www.obfusk.co.uk/BRAFS14/

Results (solo dance): www.obfusk.co.uk/BRASD14/

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 143 other followers